poniedziałek, 24 lutego 2014

Macedońska piramidalna bzdura w finale Elementary

To trzecim sezonie "Sherlocka" zdecydowałem się zobaczyć serial "Elementary", czyli najnowszą produkcję opowiadający o przygodach Sherlocka Holmesa. Powstał on na fali popularności właśnie miniserialu "Sherlock", który opowiadaną historię przeniósł do współczesnego Londynu. Na podobny zabieg zdecydowali się twórcy "Elementary" z tym, że Londyn zastąpili Nowym Jorkiem.

Serialowi CBS w odróżnieniu od produkcji BBC można wiele zarzucić:
  • Akcja rozgrywa się w USA.
  • Doktor Watson to kobieta.
  • Holmes uważa się za najmądrzejszego człowieka na świecie a dodatkowo to wszechwiedząca, przemądrzała papla.
  • Dalece nie kanoniczne podejście do nemezis Sherlocka – profesora Moriartiego
Sherlock Holmes i dr Watson... Jane Watson
Wszystkie te niedogodności przebija jednak scena z finałowego odcinka kiedy Holmes wyjaśnia Jane Watson intrygę uknutą przez Moriartiego. W skrócie plan arcywroga Sherlocka polega na zabiciu syna przewodniczącej parlamentu Macedonii przez greckiego nacjonalistę. Przez co Moriarti nie chce dopuścić do zmiany nazwy Republiki Macedonii na Republikę Nowej Macedonii co miało by skutkować przystąpieniem Macedonii do Unii Europejskiej i zmianą waluty z denara na euro. Moriarty nie robi oczywiście tego z niechęci do obecności Macedonii w UE, ale by zarobić miliard dolarów na spekulacji walutą. Najśmieszniejsze jest to, iż "najmądrzejszy człowiek na świecie" i w dodatku europejczyk twierdzi, że przynależność do UE zależy od zgody pozostałych państw członkowskich a przystąpienie do Unii jest jednoznaczne z natychmiastową zmianą waluty na euro.

Wykropkowana linia wyznacza granice krainy historycznej Macedonia, na żółto zaznaczono Macedonię w Grecji, na zielono Obwód Błagoewgrad, którego historyczna nazwa to Macedonia Pirińska, na pomarańczowo Republikę Macedonii, zaś dwie ciemnozielone kropki przedstawiają ośrodek starożytnego Królestwa Macedonii. 

A teraz fakty - istotnie między Grecją a Macedonią istniej spór o nazwę i w związku z tym ten drugi kraj funkcjonuje na arenie międzynarodowej pod nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii – BJRM (ang. Former Yugoslav Republic of Macedonia – FYROM). Obecnie większość państw w stosunkach dwustronnych z Macedonią używa nazwy Republika Macedonii zaś BJRM jest określeniem używanym tylko na arenie międzynarodowej. Spór o nazwę trwa od ogłoszenia przez Skopje niepodległości. W oczach Grecji jest to zawłaszczenie nazwy właściwej dla terenów północnej Grecji. Obok nazwy elementem sporu stały się również flaga, godło, hymn oraz konstytucja  nowego państwa.

Na górze po lewej flaga Macedonii Greckiej. Na górze po lewej flaga Republiki Macedonii w latach 1992-1995.
Na dole obecna flaga Republiki Macedonii.

Obecnie proponowanym kompromisem jest nie jak w serialu dodanie słowa "Nowa" lecz słowa "Górna". Przy takim rozwiązaniu pełna nazwa Macedonii brzmiała by "Górna Republika Macedonii". Choć i tu podnoszą się głosy niezadowolenia ze strony Greków, którzy woleli by nazwę "Republika Górnej Macedonii". 

Kolejny fakt – w 2005 roku Macedonia uzyskała status państwa kandydującego do UE. Jednak od tej pory nie rozpoczęła swoich negocjacji akcesyjnych, podczas który do wynegocjowania jest 35 rozdziałów. Rozpoczęcie negocjacji jest blokowane zarówno przez Grecję jak i Bułgarię. Tak więc nawet rozwiązanie sporu o nazwę z Grecją nie przesądza rozpoczęcia negocjacji nie mówiąc już o akcesji.

Następny fakt – obecność w UE nie oznacza automatycznej zmiany waluty na euro. Obecnie na 28 państw członkowskich euro jest walutą w 18 państwach. By przystąpić do strefy euro należy spełnić tzw. kryteria konwergencji, które można podzielić na kryteria monetarne i fiskalne. Do tych pierwszych należą:
  • wysokość inflacji, która nie może być wyższa niż o 1,5 pkt procentowego od średniej stopy inflacji w trzech państwach UE, gdzie inflacja jest najniższa;
  • długookresowa wysokość stóp procentowych, która nie może być wyższa o więcej niż o 2 punkty procentowe średniej stóp procentowych w 3 państwach UE o najniższej inflacji;
  • kurs wymiany waluty, który musi być stabilny w ciągu ostatnich 2 lat – wahania kursów walut nie mogą przekroczyć ±15% do ustalonej początkowo wartości (obecność w ERM II)
Zaś do tych drugich należą:
  • wysokość długu publicznego, który nie może przekraczać 60% PKB
  • wysokość deficytu budżetowego, który nie może być wyższy niż 3% PKB

Na dzień dzisiejszy Macedonia spełnia tylko dwa z pięciu kryteriów a dodatkowo z powodu braku jej obecności w ERM II państwo to mogło by przystąpić do strefy euro najszybciej dopiero po dwu letnim uczestnictwie w tym mechanizmie, do którego może przystąpić dopiero jak członek Unii Europejskiej.


Inflacja (max.2,5%)
Deficyt budżetowy (max. 3%)
Dług publiczny (max. 60%)
Członkostwo w ERM II (obecność min. 2 lata)
Stopy procentowe
(max. 4,81%)
Macedonia
2,95%
3,80%
30,40%
NIE
3,25%



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz