W czwartek rozpoczęły się dwudzieste mistrzostwa świata w piłce nożnej, które potrwają do 13. lipca. Podczas mistrzostw w Brazylii zostanie rozegranych 64 meczów, które przed telewizorami śledzić będą miliony widzów. Wśród niech będę również i ja.
Z okazji rozpoczęcia mundialu postanowiłem przygotować listę swoich ulubionych filmów piłkarskich. Film uporządkowane na liście jak zwykle autobiograficznie.
1) "Zwycięski gol"
Ten film z 2000 roku jest jednym filmem w tym zestawieniu przy którego powstawaniu swój znaczny udział mieli amerykanie. W "Zwycięskim golu" śledzimy losy szkockiej drugoligowej drużyny Kilnockie FC w rozgrywkach Pucharu Szkocji. Właścicielem drużyny jest amerykański biznesmen Peter Cameron, który po sezonie planuje przenieść drużynę do Dublina. Przenosinom sprzeciwia się doświadczony trener Kilnockie Gordon McLeod, który w drużynie widzi serce niewielkiego miasteczka. W trakcie sezonu do zespołu dołącza doświadczony, acz sprawiający liczne problemy napastnik Jackie McQuillan. Ten były gwiazdor Celticu Glasgow w życiu osobistym jest zięciem McLeoda co dodatkowo komplikuje sytuację. W tle zmagań o Puchar Szkocji śledzimy losy trudnych relacji w rodzinie trenera oraz historię jego konfliktu z dawnym przyjacielem.
2) "Mecz"
Akcja tego brytyjskim filmie z 1999 roku toczy się w małej szkockiej miejscowości Inverdoune. Głównym bohaterem filmu jest Wullie Smith miejscowy mleczarz, będący wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Wśród znajomych nazywany jest "chodzącą encyklopedią piłki nożnej", gdyż z pamięci potrafi przytoczyć wynik, strzelców bramek oraz składy drużyn praktycznie każdego meczu. W Inverdoune ma wkrótce dojść do meczu, który ma rozstrzygnąć stuletni zakład pomiędzy jedynymi pubami w miejscowości skromnym Benny's Bar i nowoczesnym Le Bistro. Zakład ten został zawarty przez pierwszych właścicieli pubów w formie wyzwania rzuconego przez właściciela Le Bistro, iż drużynie reprezentującej Benny's Bar nie uda się wygrać meczu z drużyną Le Bistro nawet jeśli mieli by rywalizować przez sto lat. Jak dotychczas każdy rozegrany mecz reprezentanci Benny's Bar przegrali, więc ostatni mecz rozstrzygnie który lokal przetrwa. Wullie zostaje wybrany na trenera drużyny Benny's Bar, w którym często wraz ze znajomymi spędza swój wolny czas.
3) "Mecz ostatniej szansy"
Jedyny pełnometrażowy film Barry’ego Skolnicka z 2001 roku opowiada o byłym piłkarzu, który za jazdę po pijaku i napaść na dwóch funkcjonariuszy policji trafia na trzy lata za kratki. Tym byłym piłkarzem jest Danny The Mean Machine Meehan były kapitan reprezentacji Anglii, który jeszcze do nie dawna miał cały świat u swoich stóp. Pieniądze, dziewczyny i sława skończyły się jednak kiedy sprzedał mecz Anglii przeciwko Niemcom. W więzieniu Danny otrzymuje propozycję od naczelnika trenowania drużyny strażników. Jednak odrzuca ją i w zamian proponuje naczelnikowi zorganizowanie meczu pomiędzy strażnikami i więźniami, których Meehan zamierza trenować. Szef więzienia z powodu problemów w spłacie swojego bukmachera postanawia postawić swoje pieniądze na drużynę strażników, gdyż spodziewa się jej łatwego zwycięstwa z drużyną skłóconych i niezorganizowanych skazańców.
4) "Cud w Bernie"
Film z 2003 w reżyserii Sönke Wortmanna znany w Polsce jest również pod tytułem "Cud z Berna". Jest rok 1954 11-letni Matthias Lubanski wraz z matką i starszym rodzeństwem mieszka w Essen. Czekają oni wspólnie na powrót ojca, który od zakończenia II wojny światowej przebywa w niewoli radzieckiej. Matthias jest wielkim fanem piłki nożnej a zwłaszcza lokalnej drużyny Rot-Weiss Essen, której mecze wyjazdowe śledzi wraz z przyjaciółmi dzięki gołębiom pocztowym. Jego idolem jest Helmut Rahn zwany Szefem - lider drużyny z Essen. Rahn jest również członkiem reprezentacji Niemiec z którą wkrótce ma wyjechać na Mistrzostwa Świata w Szwajcarii. Chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoim idolem i pomaga mu na treningach. Krótko przed rozpoczęciem turniej w Szwajcarii do domu wraca ojciec Matthias - Richard. Mężczyzna po przeżytym koszmarze wojny i niewoli jest bardzo odmieniony, agresywny i nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jego nadzieją na powrót do normalności jest podróż wraz z Matthiasem na finał Mistrzostw Świata do Berna w którym Niemcy zmierzą się z Węgrami.
5) "Podkręć jak Beckham"
Nim Keira Knightley w 2003 roku wstąpiła na pokład Czarnej Perły rok wcześniej grała w piłkę nożną na planie "Podkręć jak Beckham". Partnerowała jej Parminder Nagra, która zagrała główną bohaterkę filmu Jess Bhamra. Jess, a właściwie Jasminder Kaur Bhamra bo tak naprawdę nazywa się dziewczyna, pochodzi z hinduskiej rodziny i wraz z nią mieszka w Londynie. Jej największą pasją jest piłka nożna a największym idolem David Beckham. Rodzice jednak nie akceptują jej zamiłowania do piłki nożnej i woleliby aby ich córka skupiła się na nauce hinduskiej kuchni i znalezieniu miłego hinduskiego chłopca. Na przekór rodzicom swój wolny Jess czas spędza grając w piłkę w parku z hinduskimi kolegami. Podczas jednego z takich meczów zostaje zauważona przez Jules, która gra w lokalnej dziewczęcej drużynie Hounslow Harriers. Namawia ona Jess do dołączenia do zespołu. Jess decyduję się przyłączyć do drużyny jednak ukrywa ten fakt przed rodzicami. Sytuacja dodatkowo się komplikuje kiedy Jess i Jules zakochują się w swoim trenerze.
6) "Will"
W tym brytyjskim filmie z 2011 roku śledzimy losy Willa Brennana. Will jest wielkim fanem drużyny Liverpool FC i zapartym tchem śledzi kolejne mecze swojej ukochanego zespołu w Lidze Mistrzów w sezonie 2004/2005. Pewnego dnia w jego przyzakonnej szkole z internatem odwiedza go dawno niewidziany ojciec Gareth, któremu udało się kupić bilety na finał Ligi Mistrzów w Stambule. Jednak szczęście Willa trwa tylko chwilę, ponieważ Gareth nagle umiera. Kiedy do finału LM awansuje Liverpool FC chłopiec ucieka z internatu wraz z biletami zakupionymi przez ojca, by uczcić jego pamięć i obejrzeć swoich ulubieńców na żywo w walce o piątych Puchar Ligi Mistrzów. Pierwszym przystankiem podczas jego podróży jest Paryż gdzie poznaje byłego piłkarza Aleka. Ten utalentowany Bośniak postanowił zakończyć karierę po nieszczęśliwym wypadku do jakiego doszło w jego rodzinnej miejscowości. Alek mimo początkowej niechęci postanawia pomóc chłopcu w jego w heroicznej podróży przez Europę.
7) "Przeklęta liga"
Film z 2009 roku w reżyserii Toma Hoopera oparty jest na faktach i i przestawia wycinek życiorysu Briana Clougha znanego angielskiego trenera piłkarskiego. Słynący z niepokornego charakteru i dosadnego języka Clough krótko po zakończeniu kariery piłkarskiej zostaje menadżerem w drugoligowym Derby County. Drużynę pomaga mu prowadzić jego przyjaciel Peter Taylor. Wkrótce Derby udaje się awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, gdzie już od pierwszego sezonu drużyna włącza się do gry o najwyższe cele. Adwersarzem Clougha staje się początkowo uwielbiany przez niego Don Revie, prowadzący z sukcesami Leeds United. Kiedy Revie zostaje zatrudniony jako selekcjoner reprezentacji Anglii władze Leeds decydują zatrudnić się jako jego następcę właśnie Clougha. Został on jednak zwolniony zaledwie po 44 dniach, po tym jak naraził się władzom klubu i drużynie ostro krytykując metody szkoleniowe swojego poprzednika.