piątek, 27 czerwca 2014

Serial na weekend #6 - Dirk Gently

Dziś pierwszy od początku Mistrzostw Świata w Brazylii dzień bez meczu piłkarskiego. W sobotę i niedzielę zaś do obejrzenia będą po dwa mecze. Warto zatem ten czas pomiędzy piłkarskimi emocjami wypełnić jakimś dobrym acz krótkim serialem. I takim serialem jest dzisiejsza propozycja czyli "Dirk Gently".


Ten brytyjski serial wyprodukowany przez BBC oparty jest na dwóch powieściach Douglasa Adamsa "Holistycznej agencji detektywistycznej Dirka Gently'ego" i "Długim mrocznym podwieczorku dusz". "Dirk Gently" składa się z czterech odcinków: pilota z 2010 roku i trzech epizodów nakręconych dwa lata później. Każdy z odcinków trwa po około 58 minut, co łącznie daje ok. 232 minut czyli niespełna cztery godziny do obejrzenia. Głównym a zarazem tytułowym bohaterem serialu jest Dirk Gently, jedyny na świecie holistyczny detektyw, który prowadzi swoją własną agencję detektywistyczną bazując na "fundamentalnej wzajemności wszystkich rzeczy". Ten nietypowy detektyw rozwiązań spraw nad którymi pracuje szuka w chaosie, w którym dopatruje się logicznych prawidłowości. Jednym z przykładów metod stosowanych przez Dirka jest "nawigacja Zen", polegająca na śledzeniu ludzi, którzy sprawiają wrażenie, iż wiedzą dokąd zmierzają z nadzieją, że doprowadzą cię do miejsca w którym chciałeś się znaleźć.   

W pilocie serialu Dirk Gently podczas prowadzenia jednej ze swoich spraw wpada na swojego starego kumpla z uniwersytetu - Richarda MacDuffa, który niedawno został zwolniony z pracy. MacDuff postanawia pomóc detektywowi w śledztwie zaś Gently odwdzięcza mu się hipnozą podczas, której "przekonuje" go do zainwestowania odprawy w swoją agencję detektywistyczną. Już jako wspólnicy Dirk i Richard pracują nad najdziwniejszymi sprawami. W pierwszym odcinku Gently odkrywa powiązanie pomiędzy dwoma niezwiązanymi ze sobą sprawami - klienta, który wierzy, iż Pentagon usiłuje go zabić i drugiego, którego horoskopy wydają się sprawdzać. W drugim odcinku detektyw zostaje wezwany na uniwersytet, na którym studiował, aby uchronić cennego robota przed kradzieżą. Niestety w ciągu 24 godzin robot zostaje skradziony a na uniwersytecie zostają odkryte zwłoki. Głównymi podejrzanymi są Dirk i MacDuff. W trzecim i ostatnim odcinku Dirk odkrywa, że jego starzy klienci są mordowani a on jest jedynym łącznikiem pomiędzy ofiarami. Zamiast wyjaśnić sprawę wspólnie z policją detektyw decyduje się opuścić kraj. Jednak jego plany zostają pokrzyżowane przez szereg pozornie niezwiązanych wydarzeń.
Trzon obsady serialu stanowią: Stephen Mangan wcielający się w tytułowego detektywa; Darren Boyd odgrywający rolę Richarda MacDuffa; Lisa Jackson grająca Janice sekretarkę Dirka, której ten od lat nie płaci a ta w związku z tym odmawia wykonywania jakiejkolwiek pracy; Helen Baxendale odgrywająca rolę dr. Susan Harmison - znajomej Dirka z czasów studenckich a obecnie dziewczyny MacDuffa i Jason Watkins grający rolę Detektywa Inspektora Gilksa - nemezis Dirka.

wtorek, 17 czerwca 2014

Szczęśliwa Siódemka #4 - Filmy piłkarskie

W czwartek rozpoczęły się dwudzieste mistrzostwa świata w piłce nożnej, które potrwają do 13. lipca. Podczas mistrzostw w Brazylii zostanie rozegranych 64 meczów, które przed telewizorami śledzić będą miliony widzów. Wśród niech będę również i ja.

Z okazji rozpoczęcia mundialu postanowiłem przygotować listę swoich ulubionych filmów piłkarskich. Film uporządkowane na liście jak zwykle autobiograficznie. 

1) "Zwycięski gol" 


Ten film z 2000 roku jest jednym filmem w tym zestawieniu przy którego powstawaniu swój znaczny udział mieli amerykanie. W "Zwycięskim golu" śledzimy losy szkockiej drugoligowej drużyny Kilnockie FC w rozgrywkach Pucharu Szkocji. Właścicielem drużyny jest amerykański biznesmen Peter Cameron, który po sezonie planuje przenieść drużynę do Dublina. Przenosinom sprzeciwia się doświadczony trener Kilnockie Gordon McLeod, który w drużynie widzi serce niewielkiego miasteczka. W trakcie sezonu do zespołu dołącza doświadczony, acz sprawiający liczne problemy napastnik Jackie McQuillan. Ten były gwiazdor Celticu Glasgow w życiu osobistym jest zięciem McLeoda co dodatkowo komplikuje sytuację. W tle zmagań o Puchar Szkocji śledzimy losy trudnych relacji w rodzinie trenera oraz historię jego konfliktu z dawnym przyjacielem.

2) "Mecz"


Akcja tego brytyjskim filmie z 1999 roku toczy się w małej szkockiej miejscowości Inverdoune. Głównym bohaterem filmu jest Wullie Smith miejscowy mleczarz, będący wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Wśród znajomych nazywany jest "chodzącą encyklopedią piłki nożnej", gdyż z pamięci potrafi przytoczyć wynik, strzelców bramek oraz składy drużyn praktycznie każdego meczu. W Inverdoune ma wkrótce dojść do meczu, który ma rozstrzygnąć stuletni zakład pomiędzy jedynymi pubami w miejscowości skromnym Benny's Bar i nowoczesnym Le Bistro. Zakład ten został zawarty przez pierwszych właścicieli pubów w formie wyzwania rzuconego przez właściciela Le Bistro, iż drużynie reprezentującej Benny's Bar nie uda się wygrać meczu z drużyną Le Bistro nawet jeśli mieli by rywalizować przez sto lat. Jak dotychczas każdy rozegrany mecz reprezentanci Benny's Bar przegrali, więc ostatni mecz rozstrzygnie który lokal przetrwa. Wullie zostaje wybrany na trenera drużyny Benny's Bar, w którym często wraz ze znajomymi spędza swój wolny czas. 

3) "Mecz ostatniej szansy"


Jedyny pełnometrażowy film Barry’ego Skolnicka z 2001 roku opowiada o byłym piłkarzu, który za jazdę po pijaku i napaść na dwóch funkcjonariuszy policji trafia na trzy lata za kratki. Tym byłym piłkarzem jest Danny The Mean Machine Meehan były kapitan reprezentacji Anglii, który jeszcze do nie dawna miał cały świat u swoich stóp. Pieniądze, dziewczyny i sława skończyły się jednak kiedy sprzedał mecz Anglii przeciwko Niemcom. W więzieniu Danny otrzymuje propozycję od naczelnika trenowania drużyny strażników. Jednak odrzuca ją i w zamian proponuje naczelnikowi zorganizowanie meczu pomiędzy strażnikami i więźniami, których Meehan zamierza trenować. Szef więzienia z powodu problemów w spłacie swojego bukmachera postanawia postawić swoje pieniądze na drużynę strażników, gdyż spodziewa się jej łatwego zwycięstwa z drużyną skłóconych i niezorganizowanych skazańców.

4) "Cud w Bernie"


Film z 2003 w reżyserii Sönke Wortmanna znany w Polsce jest również pod tytułem "Cud z Berna". Jest rok 1954 11-letni Matthias Lubanski wraz z matką i starszym rodzeństwem mieszka w Essen. Czekają oni wspólnie na powrót ojca, który od zakończenia II wojny światowej przebywa w niewoli radzieckiej. Matthias jest wielkim fanem piłki nożnej a zwłaszcza lokalnej drużyny Rot-Weiss Essen, której mecze wyjazdowe śledzi wraz z przyjaciółmi dzięki gołębiom pocztowym. Jego idolem jest Helmut Rahn zwany Szefem - lider drużyny z Essen. Rahn jest również członkiem reprezentacji Niemiec z którą wkrótce ma wyjechać na Mistrzostwa Świata w Szwajcarii. Chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoim idolem i pomaga mu na treningach. Krótko przed rozpoczęciem turniej w Szwajcarii do domu wraca ojciec Matthias - Richard. Mężczyzna po przeżytym koszmarze wojny i niewoli jest bardzo odmieniony, agresywny i nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jego nadzieją na powrót do normalności jest podróż wraz z Matthiasem na finał Mistrzostw Świata do Berna w którym Niemcy zmierzą się z Węgrami.

5) "Podkręć jak Beckham"


Nim Keira Knightley w 2003 roku wstąpiła na pokład Czarnej Perły rok wcześniej grała w piłkę nożną na planie "Podkręć jak Beckham". Partnerowała jej Parminder Nagra, która zagrała główną bohaterkę filmu Jess Bhamra. Jess, a właściwie Jasminder Kaur Bhamra bo tak naprawdę nazywa się dziewczyna, pochodzi z hinduskiej rodziny i wraz z nią mieszka w Londynie. Jej największą pasją jest piłka nożna a największym idolem David Beckham. Rodzice jednak nie akceptują jej zamiłowania do piłki nożnej i woleliby aby ich córka skupiła się na nauce hinduskiej kuchni i znalezieniu miłego hinduskiego chłopca. Na przekór rodzicom swój wolny Jess czas spędza grając w piłkę w parku z hinduskimi kolegami. Podczas jednego z takich meczów zostaje zauważona przez Jules, która gra w lokalnej dziewczęcej drużynie Hounslow Harriers. Namawia ona Jess do dołączenia do zespołu. Jess decyduję się przyłączyć do drużyny jednak ukrywa ten fakt przed rodzicami. Sytuacja dodatkowo się komplikuje kiedy Jess i Jules zakochują się w swoim trenerze.

6) "Will"


W tym brytyjskim filmie z 2011 roku śledzimy losy Willa Brennana. Will jest wielkim fanem drużyny Liverpool FC i zapartym tchem śledzi kolejne mecze swojej ukochanego zespołu w Lidze Mistrzów w sezonie 2004/2005. Pewnego dnia w jego przyzakonnej szkole z internatem odwiedza go dawno niewidziany ojciec Gareth, któremu udało się kupić bilety na finał Ligi Mistrzów w Stambule. Jednak szczęście Willa trwa tylko chwilę, ponieważ Gareth nagle umiera. Kiedy do finału LM awansuje Liverpool FC chłopiec ucieka z internatu wraz z biletami zakupionymi przez ojca, by uczcić jego pamięć i obejrzeć swoich ulubieńców na żywo w walce o piątych Puchar Ligi Mistrzów. Pierwszym przystankiem podczas jego podróży jest Paryż gdzie poznaje byłego piłkarza Aleka. Ten utalentowany Bośniak postanowił zakończyć karierę po nieszczęśliwym wypadku do jakiego doszło w jego rodzinnej miejscowości. Alek mimo początkowej niechęci postanawia pomóc chłopcu w jego w heroicznej podróży przez Europę. 

7) "Przeklęta liga"


Film z 2009 roku w reżyserii Toma Hoopera oparty jest na faktach i i przestawia wycinek życiorysu Briana Clougha znanego angielskiego trenera piłkarskiego. Słynący z niepokornego charakteru i dosadnego języka Clough krótko po zakończeniu kariery piłkarskiej zostaje menadżerem w drugoligowym Derby County. Drużynę pomaga mu prowadzić jego przyjaciel Peter Taylor. Wkrótce Derby udaje się awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, gdzie już od pierwszego sezonu drużyna włącza się do gry o najwyższe cele. Adwersarzem Clougha staje się początkowo uwielbiany przez niego Don Revie, prowadzący z sukcesami Leeds United. Kiedy Revie zostaje zatrudniony jako selekcjoner reprezentacji Anglii władze Leeds decydują zatrudnić się jako jego następcę właśnie Clougha. Został on jednak zwolniony zaledwie po 44 dniach, po tym jak naraził się władzom klubu i drużynie ostro krytykując metody szkoleniowe swojego poprzednika.





niedziela, 8 czerwca 2014

Oglądając teatr na dużym ekranie

Jeszcze do niedawna wizyta w kinie nieodłącznie kojarzyła się z oglądaniem filmu. Jednak coraz częściej w kinie można zobaczyć przekazy z wydarzeń sportowych, transmisje oper, retransmisje spektakli teatralnych i baletowych czy nawet wystawy muzealne. Do wszystkich tych wydarzeń pokazywanych na ekranie kinowym podchodziłem raczej sceptycznie. I dopiero niedawno zdecydowałem wybrać się na retransmisje "Koriolana" i nie żałuję tej decyzji.


"Koriolan" to podobno najrzadziej wystawiana sztuka Williama Szekspira. Jest ona zarazem moim ulubionym dziełem tego angielskiego dramaturga. W tej, datowane na 1607 roku, tragedii poznajemy losy Gnejusza Marcjusza Koriolana rzymskiego żołnierza, który po swoich licznych zwycięstwach militarnych za namową matki rozpoczyna karierę polityczną. Jako miłośnik tego dzieła Szekspira widziałem już wcześniej ekranizację sztuki z 2001 roku w reżyserii Ralpha Fiennesa, która bardzo przypadła mi do gustu. Więc kiedy tylko pojawiła się taka okazja a czas na to pozwolił zdecydowałem się wybrać do kina by po raz pierwszy obejrzeć teatr na dużym ekranie. 

Obsada "Koriolana" niemal w komplecie 
To co dodatkowo zachęcało do obejrzenia "Koriolana" to pozytywne recenzje napływające dosłownie ze wszystkich stron oraz ciekawa obsada jaką udało się zgromadzić Josie Rourke, która zarówno całość wyreżyserowała jaki i szefuje Donmar Warehouse czyli teatrowi w którym "Koriolan" był wystawiany. W roli tytułowej pojawił się znany z "Thora" i "Tylko kochankowie przeżyją" Tom Hiddleston. Na scenie partnerują mu m.in. Mark Gatiss (Mycroft Holmes z "Sherlocka") jako Meneniusz Agryppa - przyjaciel Koriolana, Birgitte Hjort Sørensen (Katrine Fønsmark z "Rządu") jako Wirgilia - żona Koriolana, Hadley Fraser jako Tullus Aufidiusz - dowódca Wolsków i Deborah Findlay jako Wolumnia - matka Koriolana.

Scena Donmar Warehous
Na szczególną uwagę zasługuje sam teatr, w którym wystawiany był "Koriolan" czyli Donmar Warehouse. Ten niewielki mogący pomieścić zaledwie 271 widzów teatr charakteryzuje się niedużą kwadratową sceną. A mimo tego ograniczenia wielkościowego przestawienie ogląda się znakomicie. Rourke w swojej inscenizacji tragedii Szekspira postawiła na minimalizm rezygnując z wielkich dekoracji i efektów. Jedynymi stałymi elementami dekoracji są drabina, która użycie znajduje jedynie w czasie szturmu Rzymian na Koriole i mur, na którym pojawiają się napisy pisane przez plebejuszy rzymskich. 

Tom Hiddleston jako Gnejusz Marcjusz Koriolan i Hadley Fraser jako Tullus Aufidiusz
Wbrew pozorom nie jest to spektakl jednego aktor. Choć Tom Hiddleston w roli Gnejusza Marcjusza Koriolana sprawuje się bardzo dobrze pozostali aktorzy dotrzymują mu kroku. Zwłaszcza Mark Gatiss w roli Meneniusza zasługuję na szczególne uznanie szczególnie za swoją ostatnią scenę kiedy zostaje odprawiony niewysłuchany przez Koriolana do Rzymu. Również pozostali aktorzy występujący w przedstawieniu grają dobrze bez większych potknięć. Moją uwagę zwrócić szczególnie nieznany mi wcześniej Hadley Fraser w roli Tullusa Aufidiusza, początkowo największego wroga głównego bohatera. Ciekawie prezentuję się on zwłaszcza we wspólnych scenach z Hiddlestonem czy to w bardzo dynamiczne scenie walki czy też w scenie pojednania dawnych wrogów.

Jedyną łyżką dziegciu podczas oglądania spektaklu były komentarze zazdrości ze strony fanek Toma Hiddlestona z powodu kolejnych pocałunków pomiędzy Koriolanem i jego żoną ale mimo to doświadczenie z oglądaniem teatru na dużym ekranie uważam za udane i na pewno jeszcze nie jeden raz wybiorę się na teatr do kina.

piątek, 6 czerwca 2014

Szczęśliwa Siódemka #3 - Mniej popularne filmy wojenne

Prawie każdy zna takie filmy wojenne jak "Szeregowiec Ryan" czy "Wróg u bram" ale kino wojenne to nie tylko takie wielki produkcje z Hollywood znane każdemu. Sporo jest też filmów słabiej znanych szerszej publiczności.

Dziś mija dokładnie 70 lat od lądowania wojsk alianckich w Normandii. Z tej okazji postanowiłem przygotować zestawienie siedmiu ulubionych mniej popularnych filmów wojennych*. Kolejność jak zawsze autobiograficzna.

1) "Kiedy ucichną działa" (II wojna światowa)


Film z 1998 roku, znany w Polsce również pod tytułem "Gdy milkną fanfary". Jest to produkcja telewizyjna wyprodukowana przez HBO, która opowiada historię rozgrywającą się podczas bitwy o las Hürtgen - najdłuższej bitwy armii amerykańskiej w jej historii. Głównym bohaterem filmu jest David Manning. Jest on jedynym żołnierzem swojego plutonu, który przeżył nieudaną próbę zdobycia niemieckich pozycji. W "nagrodę" zostaje on przez dowódcę swojej kompanii mianowany sierżantem i ma objąć dowództwo nad grupką nowych żołnierzy przysłanych w ramach uzupełnień. Manning ma jednak inne plany, chce wrócić do domu powołując się na swoją złą kondycję psychiczną. ostatecznie świeżo mianowany sierżant i kapitan dochodzą do porozumienia. Manning zostanie odesłany do domu jeśli wraz ze swoim odziałem zniszczy niemieckie działo, które trzyma w szach amerykańską ofensywę.

2) "W księżycową jasną noc" (II wojna światowa)


Jest to film z 1992 roku będący ekranizacją książki Williama Whatona pod tym samym tytułem. Jest to gorzka opowieść o absurdzie i okrucieństwie wojny bazująca na wydarzeniach z życia pisarza. Sześcioosobowa drużyna z plutonu zwiadowczego zostaje wysłana by zająć pałac leżący w środku lasu w Ardenach. Ich przełożeni powierzyli im tę misję, gdyż podejrzewają że gdzieś w pobliżu swoją placówkę mają Niemcy. Kiedy Amerykanie docierają na miejsce. jak sami mówią nie wiedzą czy są we Francji, w Belgii czy może w Luksemburgu, starają się z dala od zgiełku wojny wygodnie urządzić w warunkach dotąd dla nich niedostępnych. Ich spokój zakłóca pojawienie się grupki niemieckich żołnierzy, którzy jednak zamiast walki proponują im bitwę na śnieżki i wspólne spędzenie Wigilii. Amerykanie gotowi są przyjąć ich kapitulację jednak w ostatniej chwili dochodzi do niespodziewanego wydarzenia.

3) "Zaginiony batalion" (I wojna światowa)


Jest to kolejny film na liście będący produkcją telewizyjną. Powstał on w 2001 roku i opowiada historię opartą na faktach. W październiku 1918 roku alianci przeprowadzają ofensywę w Lesie Argońskim. W centrum natarcia znajdują się żołnierze amerykańskiej 77. dywizji wspierani na flankach przez siły francuskie i amerykańskie. Podczas natarcia żołnierze centrum, nieświadomi załamania się ataku na skrzydłach, wdzierają się w głąb niemieckich pozycji. Doprowadza to do ich odcięcia od jednostek sojuszniczych. Osamotnieni żołnierze muszą walczyć nie tylko z Niemcami, chcącymi za wszelką cenę wyprzeć ich z zajmowanych pozycji, ale też z głodem i pragnieniem. Na domiar złego dostają się oni pod ostrzał własnej artylerii. Ich ostatnią nadzieją pozostają gołębie pocztowe poprzez, które próbują nawiązać kontakt z dowództwem. 

4) "Żelazny krzyż" (II wojna światowa)


Film Sama Peckinpaha z 1977 roku ukazuję zmagania wojenne widziane oczami niemieckich żołnierzy. Akcja filmu rozgrywa się na froncie wschodnim w 1943 roku. Do znajdującej się tam jednostki Wehrmachtu przybywa na ochotnika kapitan Stransky - pruski arystokrata, który ma nadzieję iż służba na froncie wschodnim pozwoli mu na zdobycie najważniejszego niemieckiego odznaczenia - Krzyża Żelaznego. Jednym z jego podopiecznych jest sierżant Steiner - wieloletni żołnierz, odznaczony Krzyżem Żelaznym bohater wojenny, który lubiany jest zarówno przez szeregowych żołnierzy jak i przełożonych i to mimo jego częstej niesubordynacji. Bezwzględne dążenie do uzyskania odznaczenia przez Stransky'ego doprowadza do konfliktu ze Steinerem, który nie waha się stanąć przeciwko swojemu bezpośredniemu zwierzchnikowi kiedy ten próbuje przypisać sobie nie swoje zasługi.

5) "Na Zachodzie bez zmian"  (I wojna światowa)


Kolejny film na liście również przedstawia wojnę oczami niemieckich żołnierzy z tą różnicą, iż tutaj jest to I wojna światowa. Produkcja z 1930 roku jest pierwsza ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque'a, niemieckiego weterana pierwszej wojny światowej. W filmie śledzimy losy grupy młodych chłopców, którzy za namową nauczyciela decydują się porzucić szkolne ławy i wstąpić do wojska. Młodzi żołnierze szybko się uczą, że jedynymi ludźmi na których mogą liczyć na tej wojnie są ich towarzysze broni. Obserwujemy ich przemianę od naiwnych, wrażliwych chłopców, którzy wojnę uważają za wielką przygodę do rozczarowanych, cynicznych weteranów, którzy wiedzą iż wojna nie jest przygodą a zwykłym koszmarem. Kiedy jeden z bohaterów filmu stara się przed tym koszmarem ostrzec kolejne roczniki poborowe, idealistyczne nastawiona młodzież nazywa go tchórzem.

6) "Passchendaele: Trzecia bitwa" (I wojna światowa)


Film z 2008 roku, w reżyserii, znanego w Polsce głównie z roli w serialu "Na Południe", Paula Grossa. Sierżant Michael Dunne po tym jak podczas walk w Europie został rany powraca do Kanady. W czasie rehabilitacji poznaje młodą pielęgniarkę Sarah, w której się zakochuję. Po powrocie do zdrowia Dunne zostaję przydział do biura werbunkowego kanadyjskiej armii, gdzie poznaje młodego chłopaka, któremu mimo złego stanu zdrowia bardzo zależy na udziale w walce. Chłopakiem tym okazuje się David brat ukochanej głównego bohatera, który swoim udziałem w walce chce zaskarbić sobie sympatię ojca swojej dziewczyny. Kiedy chłopakowi przy pomocy wpływów przyszłego teścia udaję się dostać na front Micheal postanawia wrócić do Europy by móc się nim opiekować podczas zawieruchy wojennej. Razem biorą udział w jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej -  tytułowej bitwie pod Passchendaele.  

7)  "Gallipoli"  (I wojna światowa)


Film z 1981 roku będący jedną z ostatnich australijskich produkcji Petera Weira. Podczas lokalnych zawodów lekkoatletycznych w Zachodniej Australii poznaję się dwóch utalentowanych sprinterów - Archy Hamilton i  Frank Dunne. Wychowany na farmie swojej rodziny Hamilton marzy o wstąpieniu do lekkiej jazdy i wzięciu udziału w I wojnie światowej jednak z powodu zbyt młodego wieku nie może zaciągnąć się do armii w swojej okolicy. Dlatego wraz z Frankiem podejmuje niebezpieczną podróż przez australijskie bezdroża by spróbować swojego szczęścia w Perth. Młodzi ludzie podczas tej podróży zaprzyjaźniają się i mimo swojej początkowej niechęci również Dunne'a postanawia zaciągnąć się do armii. Niestety z powodu niewystarczających umiejętności jeździeckich Frank nie dostaje się do lekkiej jazdy i przyjaciele muszą się rozstać. Do ich ponownego spotkania dochodzi w Egipcie podczas wspólnych ćwiczeń piechoty i lekkiej jazdy. Dzięki wstawiennictwu majora, wielkiego fana sprintu, udaję się załatwić przeniesienie Franka dzięki czemu przyjaciele mogą wspólnie wziąć udział w bitwie o Gallipoli. 

* Pod uwagę wziąłem filmy mające maksymalnie 5 tysięcy głosów na filmwebie.