piątek, 6 czerwca 2014

Szczęśliwa Siódemka #3 - Mniej popularne filmy wojenne

Prawie każdy zna takie filmy wojenne jak "Szeregowiec Ryan" czy "Wróg u bram" ale kino wojenne to nie tylko takie wielki produkcje z Hollywood znane każdemu. Sporo jest też filmów słabiej znanych szerszej publiczności.

Dziś mija dokładnie 70 lat od lądowania wojsk alianckich w Normandii. Z tej okazji postanowiłem przygotować zestawienie siedmiu ulubionych mniej popularnych filmów wojennych*. Kolejność jak zawsze autobiograficzna.

1) "Kiedy ucichną działa" (II wojna światowa)


Film z 1998 roku, znany w Polsce również pod tytułem "Gdy milkną fanfary". Jest to produkcja telewizyjna wyprodukowana przez HBO, która opowiada historię rozgrywającą się podczas bitwy o las Hürtgen - najdłuższej bitwy armii amerykańskiej w jej historii. Głównym bohaterem filmu jest David Manning. Jest on jedynym żołnierzem swojego plutonu, który przeżył nieudaną próbę zdobycia niemieckich pozycji. W "nagrodę" zostaje on przez dowódcę swojej kompanii mianowany sierżantem i ma objąć dowództwo nad grupką nowych żołnierzy przysłanych w ramach uzupełnień. Manning ma jednak inne plany, chce wrócić do domu powołując się na swoją złą kondycję psychiczną. ostatecznie świeżo mianowany sierżant i kapitan dochodzą do porozumienia. Manning zostanie odesłany do domu jeśli wraz ze swoim odziałem zniszczy niemieckie działo, które trzyma w szach amerykańską ofensywę.

2) "W księżycową jasną noc" (II wojna światowa)


Jest to film z 1992 roku będący ekranizacją książki Williama Whatona pod tym samym tytułem. Jest to gorzka opowieść o absurdzie i okrucieństwie wojny bazująca na wydarzeniach z życia pisarza. Sześcioosobowa drużyna z plutonu zwiadowczego zostaje wysłana by zająć pałac leżący w środku lasu w Ardenach. Ich przełożeni powierzyli im tę misję, gdyż podejrzewają że gdzieś w pobliżu swoją placówkę mają Niemcy. Kiedy Amerykanie docierają na miejsce. jak sami mówią nie wiedzą czy są we Francji, w Belgii czy może w Luksemburgu, starają się z dala od zgiełku wojny wygodnie urządzić w warunkach dotąd dla nich niedostępnych. Ich spokój zakłóca pojawienie się grupki niemieckich żołnierzy, którzy jednak zamiast walki proponują im bitwę na śnieżki i wspólne spędzenie Wigilii. Amerykanie gotowi są przyjąć ich kapitulację jednak w ostatniej chwili dochodzi do niespodziewanego wydarzenia.

3) "Zaginiony batalion" (I wojna światowa)


Jest to kolejny film na liście będący produkcją telewizyjną. Powstał on w 2001 roku i opowiada historię opartą na faktach. W październiku 1918 roku alianci przeprowadzają ofensywę w Lesie Argońskim. W centrum natarcia znajdują się żołnierze amerykańskiej 77. dywizji wspierani na flankach przez siły francuskie i amerykańskie. Podczas natarcia żołnierze centrum, nieświadomi załamania się ataku na skrzydłach, wdzierają się w głąb niemieckich pozycji. Doprowadza to do ich odcięcia od jednostek sojuszniczych. Osamotnieni żołnierze muszą walczyć nie tylko z Niemcami, chcącymi za wszelką cenę wyprzeć ich z zajmowanych pozycji, ale też z głodem i pragnieniem. Na domiar złego dostają się oni pod ostrzał własnej artylerii. Ich ostatnią nadzieją pozostają gołębie pocztowe poprzez, które próbują nawiązać kontakt z dowództwem. 

4) "Żelazny krzyż" (II wojna światowa)


Film Sama Peckinpaha z 1977 roku ukazuję zmagania wojenne widziane oczami niemieckich żołnierzy. Akcja filmu rozgrywa się na froncie wschodnim w 1943 roku. Do znajdującej się tam jednostki Wehrmachtu przybywa na ochotnika kapitan Stransky - pruski arystokrata, który ma nadzieję iż służba na froncie wschodnim pozwoli mu na zdobycie najważniejszego niemieckiego odznaczenia - Krzyża Żelaznego. Jednym z jego podopiecznych jest sierżant Steiner - wieloletni żołnierz, odznaczony Krzyżem Żelaznym bohater wojenny, który lubiany jest zarówno przez szeregowych żołnierzy jak i przełożonych i to mimo jego częstej niesubordynacji. Bezwzględne dążenie do uzyskania odznaczenia przez Stransky'ego doprowadza do konfliktu ze Steinerem, który nie waha się stanąć przeciwko swojemu bezpośredniemu zwierzchnikowi kiedy ten próbuje przypisać sobie nie swoje zasługi.

5) "Na Zachodzie bez zmian"  (I wojna światowa)


Kolejny film na liście również przedstawia wojnę oczami niemieckich żołnierzy z tą różnicą, iż tutaj jest to I wojna światowa. Produkcja z 1930 roku jest pierwsza ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque'a, niemieckiego weterana pierwszej wojny światowej. W filmie śledzimy losy grupy młodych chłopców, którzy za namową nauczyciela decydują się porzucić szkolne ławy i wstąpić do wojska. Młodzi żołnierze szybko się uczą, że jedynymi ludźmi na których mogą liczyć na tej wojnie są ich towarzysze broni. Obserwujemy ich przemianę od naiwnych, wrażliwych chłopców, którzy wojnę uważają za wielką przygodę do rozczarowanych, cynicznych weteranów, którzy wiedzą iż wojna nie jest przygodą a zwykłym koszmarem. Kiedy jeden z bohaterów filmu stara się przed tym koszmarem ostrzec kolejne roczniki poborowe, idealistyczne nastawiona młodzież nazywa go tchórzem.

6) "Passchendaele: Trzecia bitwa" (I wojna światowa)


Film z 2008 roku, w reżyserii, znanego w Polsce głównie z roli w serialu "Na Południe", Paula Grossa. Sierżant Michael Dunne po tym jak podczas walk w Europie został rany powraca do Kanady. W czasie rehabilitacji poznaje młodą pielęgniarkę Sarah, w której się zakochuję. Po powrocie do zdrowia Dunne zostaję przydział do biura werbunkowego kanadyjskiej armii, gdzie poznaje młodego chłopaka, któremu mimo złego stanu zdrowia bardzo zależy na udziale w walce. Chłopakiem tym okazuje się David brat ukochanej głównego bohatera, który swoim udziałem w walce chce zaskarbić sobie sympatię ojca swojej dziewczyny. Kiedy chłopakowi przy pomocy wpływów przyszłego teścia udaję się dostać na front Micheal postanawia wrócić do Europy by móc się nim opiekować podczas zawieruchy wojennej. Razem biorą udział w jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej -  tytułowej bitwie pod Passchendaele.  

7)  "Gallipoli"  (I wojna światowa)


Film z 1981 roku będący jedną z ostatnich australijskich produkcji Petera Weira. Podczas lokalnych zawodów lekkoatletycznych w Zachodniej Australii poznaję się dwóch utalentowanych sprinterów - Archy Hamilton i  Frank Dunne. Wychowany na farmie swojej rodziny Hamilton marzy o wstąpieniu do lekkiej jazdy i wzięciu udziału w I wojnie światowej jednak z powodu zbyt młodego wieku nie może zaciągnąć się do armii w swojej okolicy. Dlatego wraz z Frankiem podejmuje niebezpieczną podróż przez australijskie bezdroża by spróbować swojego szczęścia w Perth. Młodzi ludzie podczas tej podróży zaprzyjaźniają się i mimo swojej początkowej niechęci również Dunne'a postanawia zaciągnąć się do armii. Niestety z powodu niewystarczających umiejętności jeździeckich Frank nie dostaje się do lekkiej jazdy i przyjaciele muszą się rozstać. Do ich ponownego spotkania dochodzi w Egipcie podczas wspólnych ćwiczeń piechoty i lekkiej jazdy. Dzięki wstawiennictwu majora, wielkiego fana sprintu, udaję się załatwić przeniesienie Franka dzięki czemu przyjaciele mogą wspólnie wziąć udział w bitwie o Gallipoli. 

* Pod uwagę wziąłem filmy mające maksymalnie 5 tysięcy głosów na filmwebie. 

1 komentarz:

  1. "W księżycową jasną noc" to absolutne must see w kategorii kina wojennego. Oglądałem to jeszcze na VHS i pamiętam bardzo dużo. Ten klimat, ta zima i to że tak naprawdę nikomu się nie chciało ginąć w tej spierdolonej wojnie. Świetne, mocne kino. Do nadrobienia zdecydowanie "Gallipoli". Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń