wtorek, 6 stycznia 2015

Co było co będzie

Koniec jednego i początek kolejnego roku sprzyjają powstawaniu różnego rodzaju podsumowań, rankingów i prognoz na przyszłość. Dlatego w pierwszym od miesiąca wpisie na blogu postaram się podsumować rok 2014 odnośnie oglądanych filmów oraz przedstawić te nowe produkcje na które czekam w 2015 roku.

Najlepsze filmy roku 2014

To mój ranking więc moje zasady:
Po pierwsze są tu tylko te filmy które miałem okazję zobaczyć w kinie w 2014 roku.
Po drugie kolejność autobiograficzna.
Po trzecie na liście jest tylko 9 pozycji przy standardowych 10 ponieważ pamięć ludzka jest zawodna więc o jakimś filmie mogłem zapomnieć dlatego jedno miejsce pozostawiam puste.

1) LEGO Przygoda


Kiedy usłyszałem o tym filmie po raz pierwszy miałem zamiar go zignorować. No bo jak to film o klockach LEGO? Przecież to bez sensu. Ale że krótko przed premierą filmu zgadałem się z kolegą, który wybierał się na seans to jako wielki fan klocków LEGO postanowiłem zaryzykować i wybrać się z nim. Ryzyko opłaciło się bo film okazał się jedną wielką pochwałą wyobraźni, na którym można rewelacyjnie się bawić niezależnie od wieku. Na sali okazało się, że ze znajomym jesteśmy jedynymi dorosłymi, którzy na film wybrali się bez dzieci.

2) Grand Budapest Hotel


Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja z najnowszym filmem Wesa Andersona na który czekałem odkąd tylko pojawiły się o nim pierwsze informację. Było tak ponieważ na 3. AFF miałem okazje obejrzeć prawie wszystkie filmy tego amerykańskiego twórcy, którego od tego czasu z pełną świadomością mogę zaliczyć do swoich ulubionych reżyserów. I tym raz film Andersona nie rozczarował mnie a równie dobrze jak ja bawili się znajomi, których udało mi się namówić na wspólne wyjście do kina.  

3) Oh boy


Jest to jeden z tych filmów na które trafiłem przypadkowo przeglądając zwiastuny zbliżających się premier kinowych. A dzięki wygranej w konkursie mogłem wybrać się na niego bezpłatnie. Film swoją światową premierę miał już w 2012 roku. I mimo, że wyprodukowany został w sąsiadujących z naszym krajem Niemczech dotarł do polskich kin za sprawą dystrybutora Aurora Films dopiero w 2014 roku. Swoim pierwszym pełnometrażowym filmie fabularnym Jan Ole Gerster pokazał, że warto śledzić jego karierę.    

4) Na skraju jutra


Tom Cruise za sprawą roli w filmie Tony'ego Scotta "Top Gun" jest jednym z ulubionych aktorów mojego dzieciństwa i do dziś mimo upływu lat chętnie oglądam filmy z jego udziałem. Kiedy "Na skraju jutra" wchodził do kin okazało się, że w tak dużym mieście jak Wrocław gra go tylko kilka kin i nie udało mi się wybrać na niego. Na szczęście z powodu swoich urodzin jedna z sieci kinowych zorganizowała dodatkowe seanse, na które już mi się udało dotrzeć. I tak oto ten świetny wakacyjny blockbuster udało mi się obejrzeć jesienią.

5) Zaginiona dziewczyna


Podobnie jak w wypadku "Grand Budapest Hotel" na ten film również czekałem odkąd tylko pojawił się pierwsze pogłoski o jego powstaniu. A to za sprawą informacji, iż za reżyserię tego obrazu będzie odpowiadać David Fincher. Postać Amy Dunne wykreowana w filmie przez Rosamund Pike na długo pozostanie w mojej pamięci i za jej sprawą krótko po seansie zastanawiałem się czy dopiero co poznanych kobiet nie pytać o to czy nie są przypadkiem socjopatkami które po kilku latach związku będą chciały mojej śmierci. 

6) Obvious child


O filmie tym pierwszy raz usłyszałem kiedy ukazał się pełny program 5. AFF a ja zacząłem układać swój festiwalowy rozkład jazdy. Wydawałoby się, że pomysł zrealizowania komedii opowiadającej o aborcji to karkołomna próba. Ale jak udowodniła w swoim debiucie Gillian Robespierre dla zdolnego filmowca nie ma rzeczy niemożliwych oraz tematów tabu. Film do tej pory nie doczekał się swojej oficjalnej dystrybucji w Polsce więc pewnie nie wielu miało okazję się z nim zapoznać a naprawdę warto.

7) Whiplash


Drugi z filmów na liście, który obejrzeć w 2014 roku udało mi się tylko dzięki obecności na 5. AFF, gdyż również on nie doczeka się dystrybucji kinowej w poprzednim roku. Na szczęście do 3 stycznia film w Polsce może zobaczyć już podczas repertuarowych seansów a nie tylko pokazów specjalnych. Jest to zaledwie drugi pełnometrażowy film w dorobku Damiena Chazelle'a, który w młodości podobnie jak główny bohater filmu był perkusistą jazzowym, a już warto w pamięci zachować to nazwisko i śledzić jego kolejne poczynania.

8) Interstellar


Jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek informacji o najnowszego filmu Christophera Nolana miałem już obejrzane wszystkie jego wcześniejsze filmu więc już od pierwszych plotek o powstaniu tego filmu wiedziałem, iż na pewno wybiorę się na niego do kina. Ten prawie trzygodzinny film w zaciszu sali kinowej minął mi niespodziewanie szybko i spowodował, że pierwszy raz od ponad dwóch lat jakiś film zgarnął u mnie maksymalną ocenę. Teraz nie pozostało mi nic innego jak czekać na kolejny film tego brytyjskiego reżysera.

9) Wolny strzelec


Film Dana Gilroya jest trzecim i zarazem ostatnim filmem na tej liście, za którego realizację odpowiadał debiutujący w pełnym metrażu reżyser. O samym filmie dowiedziałem się przy okazji premiery jego zwiastuna w internecie i odtąd czekałem na jego wejście do polskich kin. Młodszy brat Tony'ego Gilroya swoim debiutem wysoko zawiesił sobie poprzeczkę przed kolejnymi filmami. Duża w tym zasługa znakomitej kreacji Jake'a Gyllenhaala jak i świetnego scenariusza autorstwa samego Gilroya.

Najbardziej oczekiwane przeze mnie  filmy roku 2015

Zasady
Po pierwsze filmu tu wymienione powinny mieć swoją premierę kinową w Polsce w 2015 roku.
Po drugie filmy uporządkowane są w kolejności ich premier w Polsce (w przypadku kiedy ta nie jest znana o kolejności decyduje data światowej premiery filmu)
Po trzecie podobnie jak w pierwszym zestawieniu tu również jest 9 a nie 10 miejsc z podobnego jak wcześniej powodu czyli zawodności ludzkiej pamięci i możliwości pominięcia jakiegoś filmu.

1) Gra tajemnic



Polska premiera pierwszego anglojęzycznego filmu Mortena Tylduma reżyser m.in. "Kumpli" i "Łowcy głów" będzie miała miejsce 16 stycznia 2015 roku. Sam film opowiada o Alanie Turingu, brytyjskim matematyku, który podczas II wojny światowej wraz z grupą współpracowników w ośrodku Bletchley Park pracował nad złamaniem kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej.
   
2) Birdman


Nowy film Alejandro González Iñárritu w polskich kinach będzie można oglądać od 23 stycznia. "Birdman" to historia Riggana Thomsona zapomnianego aktora, który niegdyś zyskał sławę dzięki roli superbohatera w serii filmów a teraz próbuje wystawić na Broadwayu własną sztukę. W roli głównej Michael Keaton zaś na drugim planie m.in. Edward Norton i Emma Stone.

3) Snajper


Najnowszy film w reżyserii Clinta Eastwooda swoją polską premierę będzie miał dwa dni przed rozdaniem Oscarów czyli 20 lutego bieżącego roku. Scenariusz autorstwa Jasona Deana Halla oparty został na autobiograficznej książce Chrisa Kyle'a, który zyskał sławę najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki Navy SEALs, wydanej w Polsce pod tytułem "Cel snajpera".

4) Wada ukryta


Po prawie dwóch i pół latach od premiery w polskich kinach "Mistrza" do naszego kraju zawita najnowszy film Paula Thomasa Andersona a jego dokładna data premiery to 24 kwietnia 2015 r. Tym razem P.T. Anderson nakręcił kryminał opowiadający o uzależnionym od narkotyków prywatnym detektywie z Los Angeles Larrym "Docu" Sportello badającym zaginięcie swojej byłej dziewczyny.

5) Mad Max: Na drodze gniewu


Po trzydziestu latach od premiery "Mad Max pod Kopułą Gromu" w kinach zadebiutuje czwarta część przygód Maxa Rockatansky'ego (lepiej znanego wszystkim jako Mad Max). Polska premiera filmy będzie miała miejsce zaledwie dwa dni po premierze światowej to jest 15 maja bieżącego roku. W roli tytułowej Mela Gibsona zastępuje Tom Hardy a u jego boku występuje m.in. Charlize Theron.

6) Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy


Fanem Gwiezdnych wojen jestem odkąd w dzieciństwie podczas półkolonii w swoim rodzinnym mieście miałem okazję obejrzeć "Imperium kontratakuje". Więc jak mógłbym nie czekać na nową część kultowej serii spod ręki J.J. Abramsa? Najnowsza, siódma część Gwiezdnych wojen ma w polskich kina pojawić się w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia bieżącego roku.

7) The Lobster



Światowa premiera pierwszego anglojęzycznego filmu Giorgosa Lanthimosa reżyser m.in. "Kła" ma mieć miejsce w marcu bieżącego roku. Także nasi rodzimi dystrybutorzy mają kolejne dziewięć miesięcy by zdążyć film wprowadzić do polskich kin jeszcze w 2015 roku. Sam film ma być nietypową historią miłośną rozgrywającą się w przyszłości. W rolach głównych Colin Farrell i Rachel Weisz.

8) Spectre


Dwudziesty czwarty film opowiadający o przygodach Jamesa Bonda swoją światową premierę wyznaczoną ma na początek listopada także nasi dystrybutorzy powinni zdążyć "Spectre" wprowadzić do kin jeszcze w 2015 roku. W nowym filmie Sama Medesa poza Danielem Craigiem zobaczymy m.in. Christopha Waltza i Monicę Bellucci, która może zagra Blofelda.

9) The Hateful Eight


Dla mnie każdy nowy film Tarantino to obowiązkowa wycieczka do kina więc i tym razem będzie podobnie. Najnowszy film Quentina Tarantino ma mieć swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Toronto w listopadzie 2015 r. Data polskiej premiery filmu jeszcze nie została oficjalnie potwierdzona ale mam nadzieję, że na film nie będziemy musieli czekać do 2016 roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz