sobota, 14 lutego 2015

Szczęśliwa Siódemka #6 - Filmy o miłości

Kiedy słyszy się hasło filmy o miłości pierwszym skojarzeniem zazwyczaj są komedie romantyczne. Tak się zaś składa, że ja staram się z reguły unikać ich jak ognia. Więc jeśli ktoś liczył na zestawienie komedii romantycznych może poczuć się rozczarowanym, ale musi pamiętać, że filmy o miłości to nie tylko komedie romantyczne. Na całe szczęście.

Dziś walentynki więc w powracającej po dłuższej przerwie Szczęśliwej Siódemce zestawienie moich ulubionych filmów o miłości (lub z miłością w tle). Kolejność jak we wcześniejszych Szczęśliwych Siódemkach autobiograficzna.

1) "Casablanca"


Ponadczasowa historia miłości Ricka do Ilsy, Ilsy do Ricka i Victora oraz Victora do Ilsy. Podczas II wojny światowej Amerykanin Rick prowadzi w Casablance bar. Pewnego dnia jego lokal odwiedza Ilsa, kobieta, w której Rick był niegdyś zakochany. Planowali oni wspólnie uciec z zajmowanego przez Niemców Paryża. Jednak Ilsa nigdy nie dotarła na dworzec kolejowy. Teraz wraz z mężem Victorem, będącym ważną postacią ruchu oporu, Ilsa musi liczyć na pomoc Ricka. Od jego decyzji zależy przyszłość ich wszystkich. 

2) "500 dni miłości"


Już na początku filmu dowiadujemy się, że nie jest to historia miłośna a historia miłości. Dokładniej mówiąc historia miłości Toma i Summer. Tom to niepoprawny romantyk, który na życie zarabia wymyślając teksty na kartki z życzeniami. Summer zaś to sekretarka pracująca w jego firmie. Kiedy ich związek dobiega końca zrozpaczony Tom zastanawia się co poszło nie tak. A my widzowie wraz z nim rozpoczynamy nielinearną wędrówkę po 500 dniach jego miłości do Summer.

3) "To właśnie miłość"


Pierwszy film w reżyserskiej karierze Richarda Curtisa, który przed premierą "To właśnie miłość" miał na swoim koncie scenariusze do takich filmów jak "Notting Hill" "Cztery wesela i pogrzeb" czy seriali takich jak "Czarna Żmija" i "Jaś Fasola". W filmie tym śledzimy dziesięć przeplatających się historii o miłości rozgrywających się w okresie świątecznym. Mamy tu do czynienia z różnymi rodzajami miłości: do drugiej osoby, do pasierba, do brata, zwariowane, zaborczej, nieprzewidywalnej a czasem wymagającej poświęceń.

4) "Moonrise Kingdom"


Kto powiedział, że filmy o miłości mają opowiadać jedynie o miłości dorosłych? W filmie Wesa Andersona z 2012 roku śledzimy losy dwojga zakochanych nastolatków Sama i Suzy, którzy zawierają sekretny pakt i postanawiają wspólnie uciec by na zawsze móc być już razem. Niczego nieświadomi rodzice dziewczyny wszczynają alarm i na odciętej od świata, prze zbliżającą się burzę, wyspie rozpoczyna się akcja poszukiwawcza na czele, której staje szef miejscowej policji - kapitan Sharp.

5) "Przed wschodem słońca"/"Przed zachodem słońca"/"Przed północą"


W trylogia Richarda Linklatera śledzimy losy miłości Jesse'ego i Celine na przestrzeni 18 lat. W pierwszej części poznajemy ich jako parę młodych ludzi, którzy poznali się w pociągu i postanowili wspólnie, podczas nocnej wędrówki, zwiedzić Wiedeń. W drugiej części spotykają się w Paryżu 9 lat mądrzejsi o życiowe doświadczenia. W trzeciej części są już małżeństwem, z kilkuletnim stażem, spędzającym wakacje w Grecji. Sprawne, inteligentne dialogi i dwoje aktorów wystarczą w zupełności by móc mówić o jednej z najlepszych trylogii w historii kina.

6) "Czas na miłość"


Najnowszy film w reżyserskim dorobku Richarda Curtisa. Oto 21-letni Tim Lake dowiaduje się od swojego ojca, że wszyscy mężczyźni w ich rodzinie potrafią podróżować w czasie. Kiedy poznaje on Mary postanawia wykorzystać swoje nowe umiejętności by zdobyć jej serce. Tim musi jednak pamiętać, że zmiana przeszłości ma wpływ również na teraźniejszość i ostrożnie korzystać ze swojego daru co nie jest proste. Jest to zarówno film o miłości jak i znaczeniu czasu w ludzkim życiu.

7) "Blue Valentine"


Czy każdy dobry film o miłości powinien kończyć się happy endem? Jak pokazuje przykład "Blue Valentine" niekoniecznie. Głośny film Dereka Cianfrance'a z 2010 roku opowiada historię związku Deana i Cindy. W filmie śledzimy zarówno początki ich relacji, kiedy wszystko wydawało się proste jak i rozpaczliwe próby uratowania ich małżeństwa po upływie kilku lat spędzonych razem. A to wszystko bardzo dobrze zagrane zarówno przez Ryana Goslinga jako Deana jak i Michelle Williams w roli Cindy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz